Državni sekretar Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija izjavila je danas da se srpska IT industrija ubrzano razvija i otvara sve veće mogućnosti za zapošljavanje, uz ocenu da su naši mladi programeri elita budućeg IT sektora, od kojih se tek očekuju rezultati. Ona je na svečanoj završnici Srpske informatičke olimpijade rekla da je zadatak države da stvara i unapređuje uslove za to da najbolji stručnjaci imaju gde da ostanu, a razvoj IT industrije je jedan od nespornih prioriteta. Ona je tom prilikom uručila medalje najboljim mladim programerima, učenicima osnovnih i srednjih škola, koji su svojim plasmanom obezbedili mesto u nacionalnom timu Srbije na međunarodnim takmičenjima iz programiranja.
Državni sekretar Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija Tatjana Matić izjavila je danas da se srpska IT industrija ubrzano razvija i otvara sve veće mogućnosti za zapošljavanje, uz ocenu da su naši mladi programeri elita budućeg IT sektora, od kojih se tek očekuju rezultati.
Matić je na svečanoj završnici Srpske informatičke olimpijade rekla da je zadatak države da stvara i unapređuje uslove za to da najbolji stručnjaci imaju gde da ostanu, a razvoj IT industrije je jedan od nespornih prioriteta.
Ona je tom prilikom uručila medalje najboljim mladim programerima, učenicima osnovnih i srednjih škola, koji su svojim plasmanom obezbedili mesto u nacionalnom timu Srbije na međunarodnim takmičenjima iz programiranja.
Prema njenim rečima, ovi učenici su naporno radili da postignu jedan izuzetno visok nivo u rešavanju programerskih zadataka, nivo koji daleko prevazilazi ono što uče u školi.
Stoga će, kako je dodala, Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija nastaviti da, u saradnji sa Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, podstiče razvoj mladih informatičkih talenata, koji su potrebni našoj zemlji.
To se posebno odnosi na podršku uvođenju informatike, odnosno programiranja, kao obaveznog predmeta u osnovnom obrazovanju, podvukla je Matić.
Ona je naglasila da na tome radi Radna grupa za uvođenje programiranja u nastavni program, koju čine predstavnici Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija, Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i Zavoda za unapređenje obrazovanja.
Očekujemo da će već u septembru ove godine biti eksperimentalno uvedena nastava programiranja u nekoliko škola, najverovatnije u Beogradu, a da će od sledeće godine to biti obavezan predmet u svim školama, najavila je Matić.
Ona je napomenula da je veoma važno uvoditi učenike osnovnih škola u savremeni svet programiranja, između ostalog, i zbog toga što je to najperspektivnija profesija, naglasivši da je u Srbiji stalno otvoreno više od 100 programerskih pozicija, i da su plate programera daleko iznad republičkog proseka.
Znamo da je na međunarodnoj sceni konkurencija jaka, da je nivo zadataka izuzetno visok i da se morate lavovski boriti da biste se približili takmičarima iz zemalja kao što su Rusija, SAD, Kina, Japan, Koreja, Bugarska i Rumunija, naglasila je Matić, uz zahvalnost mladim programerima što će predstavljati pozitivnu energiju Srbije.
Osvajači medalja na Srpskoj informatičkoj olimpijadi za osnovce koji su se plasirali u nacionalni tim za međunarodna takmičenja su Marko Šišović, Momčilo Tošić, David Milinković i Mladen Puzić, a na Srpskoj informatičkoj olimpijadi za srednjoškolce Nenad Bauk, Dušan Živanović, Luka Vukelić i Nikola Spasić.